Jak pečovat o svůj zahradní rybníček

  

ryby.jpg (11904 bytes)1. Jak provádět pravidelnou údržbu jezírka
2. Přírodní krmiva pro vaše bazénové ryby
3. Jak postupovat proti řasám
4. Jak postupovat, když ryby onemocní
5. Sera informace o vodě
6. Filtrační systém
7. Údržba jezírka v různých ročních obdobích
8. Jak chovat koi kapry

  

1. Jak provádět pravidelnou údržbu jezírka

Čirá a biologicky čistá voda je rozhodujícím prvkem životních podmínek ryb a rostlin v každém zahradním jezírku a v jeho okolí. Je mnoho příčin, které změní kvalitu vody v jezírku, např. výměna vody, sluneční světlo, déšť, do vody napadané listí nebo tráva, atd. Protože umělé jezírko nemá přirozenou schopnost tyto změny eliminovat, začnou silně bujet zelené řasy a výrazně se zhorší kvalita vody, což škodí rybám i rostlinám. Aby k podobným škodám nedocházelo a aby na vaše jezírko byl celoročně hezký pohled, připravila pro vás sera několik důležitých rad.
  

1.1 Jak zlepšit kvalitu vody, aby odpovídala potřebám ryb i rostlin
0604a.jpg (14383 bytes)Vodovodní i dešťové vody obsahují prvky, které bazénovým rybám velmi škodí, jako např. chlór nebo měď Příliš tvrdá voda je také škodlivá (viz str. 16). Optimální životní podmínky pro ryby a neutralizaci škodlivin zajistí použití přípravků sera KOI PROTÉCT a sera teichmorena. Pokud je uhličitanová tvr­dost vody pod 5°dKH, měla by být zvýšena se sera GH-KH plus na hodnotu mezi 5 až 10°dKH, tím bude stabilizována hodnota pH.
  
1.2 Jak předejít nepříjemnému růstu řas
0604b.jpg (16031 bytes)Obzvláště v létě je velké nebezpečí extrémního růstu řas způsobeného silným slunečním svitem a vysokou koncentrací živin ve vodě. Preventivně upravte vodu se sera KOI PROTECT a sera crystal, zelené jednobuněčné řasy v takto ošetřené vodě vůbec nezačnou růst. Navíc přípravek sera KOI PROTECT0604c.jpg (8811 bytes) upraví hodnoty vody tak, aby vyhovovaly rybám, sera crystal biologicky vysráží plovoucí řasy, které se pak snadno odfiltrují. Při použití sera crystal musí být zvýšená hodnota KH, aby bylo stabilizováno pH. Další účinnou prevencí proti růstu řas je zapojení sera Pond UVC-Teichklarer (UV-C lampy) do filtračního systému. Filtrační nádobu musí­te pravidelně čistit od nánosu odumřelých řas, tím zamezíte znehodnocení vody rozkladem těchto řas. Spolehlivou prevenci proti růstu vláknitých řas zajistí sera teichclear. Během boje proti řasám musí být voda v rybníčku dobře provzdušněna, protože odumírající řasy spotřebovávají mnoho kyslíku.
  
1.3 Jak předejít neustálému znečišťování vody
Udržování hygieny v jezírku je velmi důležité. Předejde se tak mnoha následným znečištěním vody. Používejte pouze krmiva vysoké kvality, jako je např. sera KOI SPIRULINA. optimální hodnotu pH udržujte a stabilizujte přípravkem sera teichmorena, do filtračního systému můžete přidat sera BioTorfgranulát, který bude dlouhodobě udržovat pH. Hladina vody se musí neustále pohybovat. Pohyb vody zajistí fontány a čerpadla sera, ke kterým lze připojit mnoho dekorativních vodotrysků. Více informací o sera Teichfilter (rybníkových filtrech) naleznete v sera rádci "Jak si vybuduji svůj zahradní rybníček". Zkontrolujte, zda počet ryb v rybníčku odpovídá jeho velikosti. Ryby se mohou nekontrolované přemnožit a pak dochá­zí k silnému znečišťování vody. Při akutních příznacích otravy proveďte prosím neprodleně výměnu většího množství vody. Přitom odstraňte pokud možno co největší množství nečistot. Čerstvou vodu, kterou budete doplňovat do rybníčku, upravte dvojitou dávkou sera KOI PROTECT a sera teichmorena.
   
1.4 Prevence - trvalá údržba kvality vody
0605a.jpg (12490 bytes)Kombinací přípravků sera teichmorena a sera BioTorfgranulát omezíte růst řas a ryby ochráníte před mnohými nemocemi, voda bude dlouhodobě biologicky čistá, sera teichmorena je koncentrát huminových kyselin, a proto je její účinek okamžitý, ze sera BioTorfgranulátu se huminové kyseliny uvolňují do vody postupně.
Tato péče Vašemu rybníčku přinese:
• biologicky zdravou a čistou vodu
• preventivní ochranu proti přemnožení řas
• podpoření růstu rostlin a opačně omezení růstu řas, lepší zásobení kyslíkem
• preventivní ochranu proti plísňovým onemocněním u ryb
• stabilizace pH hodnoty

  

2. "Přírodní" krmiva pro vaše bazénové ryby
Správné krmení ryb je důležitou podmínkou pro úspěšný chov. Požadavky na výživu se mění v závislosti na druhu a stáří ryb. Sera vyrábí rozsáhlý sortiment krmiv pro bazénové ryby. Mimo jiné plovoucí granule s širokým využitím, nebo specielní rychle se potápějící granule pro jeseny a jesetery.
Kvalita krmiv je důležitým faktorem ve vztahu ke znečištění vody výkaly ryb. Obecně lze říci, že krmiva nízké kvality jsou pro ryby špatně stravitelná, znamená to tedy, že i když přijímají ryby objemově dostatečné množství potravy, projde většina krmiva trávicím traktem a ryby z něj nedostanou potřebné živiny, vitamíny, stopové prvky apod. Nejen že pak trpí podvýživou, ale navíc je také silně znečišťována voda. Krmiva sera pro studenovodní ryby jsou zdravá, protože jejich složení přesně odpovídá potřebám studenovodních ryb. Obsahu­jí správné poměry mnoha vitamínů, minerálů, stopových prvků a řadu důležitých bylin. Výživná hodnota všech použitých surovin je zachována pečlivým výrobním procesem. Neslábnoucí chuť, s jakou ryby naše krmiva přijímají, je důkazem toho, že dostávají vše, co potřebují. A navíc krmiva sera obsahují optimální množství provitamínu inositolu, což je přírodní substance podporující stravitelnost všech krmných složek. Vysoká stravitelnost rovná se malé znečištění vody.
Dobrá rada: Je-li to možné, krmte málo a několikrát denně!
  

Granulovaná krmiva sera určená pro koi kapry jsou vyráběna v následujících velikostech granulí:
mini - 2 mm (pouze KOI ROYAL)
medium - 4 mm
large - 6 mm
Velikost granulí KOI JUNIOR je 2 mm

 

0606a.jpg (9651 bytes)sera KOI JUNIOR je granulované krmivo pro mladé a rostoucí koi kapry. Junioři-koi přijímají potravu nejlépe těsně nade dnem, proto jim pomalu se potápějící granulky vysoké kvality dokonale vyhovují, sera KOI JUNIOR obsahuje mnoho pšeničných klíčků a spiruliny s důležitým přírodním karotenem. Vyváženost krmiva se širokou paletou vitamínů dokáže vaše ryby dokonale vybarvit a zajistí jim optimální růst.
0607b.jpg (9653 bytes)sera KOI SPIRULINA je specielní granulované krmivo vyvinuté pro nejnáročnější "strávníky" obsahující celých 20% spiruliny. Sera KOI SPIRULINA obsahuje mnoho pšeničných klíčků, korýšů a rostlinných olejů. Vysoká kondice, krásné a přirozené vybarvení ryb a jasné kontury barev zajišťuje optimální poměr spiruliny a ostatních složek krmiva. Toto krmivo je ideální na posílení kondice koi kaprů především po zimním půstu a na podzim před zazimováním. Sera KOI SPIRULINA je ideální krmivo pro originální japonské koi kapry i pro ostatní mimořádně kvalitní chovné ryby, u kterých je důležitá vysoká kvalita vybarvení.
0607a.jpg (9947 bytes)sera KOI COLOR jsou granule bohaté na proteiny určené pro velké bazénové ryby, především pro koi kapry, sera KOI COLOR je vyvinut tak, aby splňoval energetickou potřebu velkých výrazně barevných koi kaprů. Přirozeným způsobem podporuje tvorbu především červeného vybarvení.
0607c.jpg (16728 bytes)Granulované krmivo sera KOI ROYAL je základním krmivem prvotřídní kvality především pro koi kapry. Toto krmivo je zvláště bohaté na hodnotné bílkoviny, jejichž zdrojem jsou obilné klíčky. Přírodní karoten podporu je vybarvení Vašich ryb. Od okamžiku, kdy se teplota vody v jezírku pohybuje nad 8°C, byste měli denně alespoň jednou svým kaprům dopřát náš sera KOI ROYAL.
0608a.jpg (9429 bytes)Vločkové krmivo s nízkým obsahem tu ku sera bioflakes poskytuje komplexní výživu pro všechny malé a středně velké ryby (do cca 8 cm) ve vašem zahradním jezírku.
0608b.jpg (9295 bytes)sera mix royal
Tato krmná směs je ideálním krmivem pro všechny velikostní kategorie ryb. Energetická složka granulí je v ideálním poměru s balastními látkami, což je důležité pro všechny velké studenovodní ryby. Granule obsahují vysoké procento pšeničných klíčků, spirulinu s vysokým podílem karotenu a mnoho chutných a zdravých rostlinných složek. Menší ryby velmi dobře přijímají velmi kvalitní vyvážené vločky obsahující vodní hmyz, korýše a přírodní vitamíny, které doplňují pečlivě vyváženou směs. Obzvláště výživnou na proteiny bohatou delikatesu tvoří specielně upravený gamarus. Tato "pochoutka" je důležitou krmnou složkou pro všechny studenovodní ryby.
0608c.jpg (9625 bytes)Plovoucí granulky sera biogranulat hlavního krmiva s nízkým obsahem tuku jsou vhodné pro krmení všech středně velkých, až velkých rybníkových ryb od velikosti cca 6 cm. Abyste měli jistotu, že pokryjete potravní nároky všech vašich chovanců, doporučujeme prostřídat toto krmivo se sera bioflakes a sera biogranulat. Podíl jednotlivých druhů krmiv na denní krmné dávce je určen složením rybí osádky ve Vašem rybníčku.
Je samozřejmé, že všechny bazénové ryby mohou přijímat krmiva vysoké kvality připravovaná pro koi kapry, avšak ušlechtilí koi kapři by neměli dostávat krmiva určená pro ostatní studenovodní ryby, jsou pro ně příliš chudá.
0608d.jpg (8542 bytes)Toto hodnotné krmivo s nízkým obsahem tuku je vhodné jako posilující krmivo pro zlaté rybky, a ostatní ryby. Je vyráběno ve formě vloček a obsahuje množství minerálnů a vitamínu. Lze jej doporučit k posílení ryb v jarním, nebo podzimním období a rovněž po onemocnění, v posledním případě je vhodné na vločky krmiva nakapat vitamínový preparát sera KOI MULTIVITAMIN.
0609a.jpg (8130 bytes)Granulované krmivo s nízkým obsahem tuku sera goldy Color je vyráběno v Prémium kvalitě. Obsahuje velký podíl přírodního karotenu, suroviny rostlinného původu, důležité vitamíny. Tím zajistíte přirozenou cestou vašim rybám nádherné vybarvení a podpoříte jejich zdraví. Jak u všech chovných forem závojnatek a i ostatních bazénových ryb. Sera goldy Color je vhodný pro akvária i venkovní nádrže.
0609b.jpg (14678 bytes)sera goldy Royal je vhodný jako základní krmivo pro všechny ušlechtilé typy závojnatek chovaných v jezírku i v akváriu, velmi rádi ho přijímají barevní karásci a Shubunkin. Toto pomalu se potápějící krmivo vyhovuje plně svými vlastnostmi i divokým druhům ryb chovaných v jezírcích, jako jsou např. hořavky, hrouzci a slunečnice, sera goldy Royal má nízký obsah tuků a fosfátů, ale je bohatý na provitamin inositol a ostatní vitamíny. Toto krmivo je mimořádně dobře stravitelné, a proto je voda velmi málo znečišťována rybími výkaly.
  
  Leden Únor Březen Duben Květen Červen
Koi kapři - - KOI SPIRULINA KOI SPIRULINA
KOI ROYAL
všechny druhy sera KOI krmiv všechny druhy sera KOI krmiv
Malé koi - - KOI JUNIOR KOI JUNIOR
KOI ROYAL MINI
KOI JUNIOR
KOI ROYAL MINI
KOI JUNIOR
KOI ROYAL MINI
Zlaté a jiné rybky - - goldy
mix royal
goldy bioflakes
biogranulat
mix royal
bioflakes
biogranulat
mix royal
Jeseteři stör perlets stör perlets stör perlets stör perlets stör perlets stör perlets
  
  Červenec Srpen Září Říjen
(teplota vody do 8°C)
Listopad
(teplota vody do 8°C)
Prosinec
Koi kapři všechny druhy sera KOI krmiv všechny druhy sera KOI krmiv všechny druhy sera KOI krmiv KOI SPIRULINA KOI SPIRULINA -
Malé koi KOI JUNIOR
KOI ROYAL MINI
KOI JUNIOR
KOI ROYAL MINI
KOI JUNIOR
KOI ROYAL MINI
KOI JUNIOR KOI JUNIOR -
Zlaté a jiné rybky bioflakes
biogranulat
mix royal
bioflakes
biogranulat
mix royal
bioflakes
biogranulat
mix royal
goldy
mix royal
goldy
mix royal
-
Jeseteři stör perlets stör perlets stör perlets stör perlets stör perlets stör perlets

  

3. Jak postupovat proti řasám - sera kontrolní test, řasy

Ve volné přírodě jsou řasy nezbytnou součástí potravního řetězce ve vodě. Živí se jimi velké množství různých drobných živočichů. Dojde-li však v rybníčku k jejich nadměrnému přemnožení, je třeba zasáh nout, v následujících odstavcích jsou přehledným způsobem popsány základní příčiny nadměrného zařasení vašeho rybníčku a možné způsoby řešení:
   

Voda v rybníčku je dlouhodobě neprůhledně zelená (tzv. kvetoucí řasy)
0610a.jpg (17828 bytes)Voda v rybníčku je silně znečištěná. Příčinou může byt dlouhodobé překrmování ryb, rozkládající se listí, nebo části uhynulých rostlin. Odstraňte příčinu. Pak proveďte částečnou výměnu vody, čerstvou vodu, kterou budete do rybníčku dopouštět, je třeba upravit regulátory sera KOI PROTECT a sera crystal, abyste zamezili dalšímu růstu volných řas.

 0610b.jpg (13735 bytes)Aby se zničili plovoucí zelené řasy, zapojte do filtračního systému sera Pond UVC-Teichklarer (UV-C lampu). Tato lampa ničí nepříjemné plovoucí řasy a parazity (zelená, kalná voda). Při trvalém používání sera UV-C lampy bude ve vašem jezírku voda křištálově čistá a biologicky zdravá.


Do rybníčku se dostává dešťová voda. Tato je znečištěná smokem z ovzduší. Použijte raději vodu ze studny a nebo vodovodní vodu.


0610c.jpg (12689 bytes)Pokud jste do jezírka nasypali zahradní zeminu, nebo pokud se vám do něj splavuje, musíte ji okamžitě odstranit, ornice nebo zahradní zemina aktivuje velmi silně růst řas, protože je velmi bohatá na živiny. Ornici v jezírka nahraďte štěrkem a zabraňte jejímu splavování do jezírka. Rady, jak vybudovat okraje jezírka, naleznete v sera rádci "Jak si vybuduji svůj zahradní rybníček".


Nedostala se do vašeho rybníčku hnojiva, určená pro zahradu? Tato hnojiva jsou velmi bohatá na nitrát a fosfát, vodu v rybníčku enormě zatěžují a mimořádně podporují bujení řas. vyměňte větší množství vody a odstraňte příčiny způsobující znečištění, čerstvou vodu upravte se sera KOI PROTECT, sera teichmorena a se sera BioTorf-granulát. Tabletové hnojivo sera florenette T bylo vyvinuto specielně pro okrasná jezírka, sera florenette T neobsahuje žádné nitráty ani fosfáty.


Používáte optimální krmivo? Klesne-li teplota vody pod 8°C, nesmí být ryby krmeny. Při teplotě nad 8°C můžete velké bazénové ryby krmit se sera KOI SPIRULINA a se sera KOI ROYAL. Menší a mladší bazénové ryby krmte se sera koi royal mini a se sera goldy. Stoupne-li teplota vody nad 12°C, mohou velcí a střední koi kapři dostávat sera KOI COLOR, který zvýrazní jejich přirozené vybarvení a malí, mladí koi kapři se mohou začít krmit se sera KOI JUNIOR. Karásci a závojnatky mohou spolu se všemi ostatními druhy ryb přijímat veškerá ostatní krmiva sera. Dejte pozor na správnou velikost krmných granulí. Specielní nízkotučné granule sera goldy Color a sera goldy Royal jsou určena především pro malé zlaté karásky a vyšlechtěné závojnatky. Při krmení dbejte na to, aby krmivo bylo spotřebováno v krátkém čase. Krmte dvakrát až třikrát denně menšími dávkami. Zbytky chleba a ostatní podobná nevhodná krmiva nepoužívejte, nejsou vhodná jako krmiva pro ryby! Výživa náhradními krmivy je nevyvážená, ryby je špatně tráví, což je příčinou častých onemocnění ryb a růstu řas.


Pěstujete ve vašem rybníčku dostatek rostlin, rostoucích pod vodní hladinou? Tyto rostliny jsou důležité pro celkový dobrý zdravotní stav vašeho rybníčku. Jsou potravním konkurentem pro řasy a produkují důležitý kyslík. Bližší podrobnosti se dočtete v sera rádci "Jak si vybuduji svůj zahradní rybníček." Podstatné je tedy osázet rybníček dostatečným množstvím rychle rostoucích rostlin a k jejich hnojení používat speciální hnojivo sera florenette T. Jím dodávané stopové prvky umožňují totiž rostlinám zpracovávat nitrát a fosfát.


0611c.jpg (6618 bytes)Vyskytnou-li se ve vodě v rybníčku volně plovoucí řasy, je třeba ji ošetřit přípravkem sera crystal. sera crystal vyvločkuje plovoucí řasy a ostatní organické nečistoty, které jsou v této podobě snadno odfiltrovatelné. se sera crystal je voda vašeho jezírka křišťálově čistá. Před použitím sera crystal zajistěte větší prokysličení vody a zkontrolujte uhličitanovou tvrdost se sera kH-Test. Tvrdost musí být nejméně 6°dKH. Ideální hodnota je 8°dKH. Vyvločkovaně nečistoty a řasy můžete sebrat síťkou z hladiny. Pokud je necháte ve vodě, klesnou ke dnu a jsou odčerpány filtrem. Filtr se musí pravidelně čistit. Odumřelé řasy můžete použít jako rostlinné hnojivo, a nebo je přidávat do kompostu.

I když je voda křišťálově čistá, může být jezírko zarostlé vláknitými řasami
Máte v jezírku dostatek vodních rostlin?
Nemáte-lí, doporučujeme vám rychle rostoucí rostliny, jako jsou např. různé druhy vodního moru. Přípravek sera teichclear velice úspěšné likviduje vláknité řasy. Odumřelé řasy musí být okamžitě z jezírka odstraněny, protože po krátkém čase začnou opět růst. sera teichmorena likviduje řasy okamžitě, proto je můžete bezprostředně odstranit např. hrabičkami. Trvalou ochranu před vláknitými řasami zajistí sera Bio-Torfgranulat v kombinaci se sera Pond UVC-Teichklarer (UV-C lampou).
0612a.jpg (15871 bytes)   vodní mor                       0613c.jpg (4787 bytes) vláknitá řasa
Na různých dekoračních kamenech a rostlinách roste mnoho povlakových řas
Příčinou bujného růstu vláknitých řas je špatná údržba jezírka a vysoká koncentrace živin ve vodě. Okamžitě pomůže částečná výměna vody a odstranění kalu ze dna jezírka. Po vyčistění jezírka použijte dvojitou dávku sera teichmorena v kombinaci jedné dávky sera teichclear, což okamžitě zarazí růst řas. Pro trvalý boj s vláknitými řasami, které zcela jistě začnou růst, používejte sera Bio-Torfgranulát a sera teichmorena.
0613b.jpg (16100 bytes)    vodní přeslička                 0613d.jpg (4728 bytes) kalužník
Voda v jezírku zapáchá

  

4. Jak postupovat, když ryby onemocní

Budete-li pravidelně kontrolovat hodnoty vody a věnovat odpovídající péči její kvalitě, setkáte se s rybími nemocemi jen zřídka. Pokud však vaše ryby přece jen onemocní, spolehlivě a jistě Vám pomohou sera léčiva a prostředky pro péči. Na následujících stránkách nalezne­te přehledný popis příznaků a způsobů léčby nejběžnějších onemocnění, se kterými se můžete setkat u svých ryb, chovaných v rybníčku.
   

Na rybách se objevují krvácejíci rány a vředy. Dalším příznakem je špatná pohybová koordinace, ryba plave jakoby malátně, má nafouklé břicho (velmi často se neprojevují příznaky této nemoci současně)
0614a.jpg (8620 bytes)Nemoci jako je jarní virémie, nebo podobně se projevující Erythrodermatitis jsou vyvolány 0615a.jpg (13446 bytes)náhlými změnami životního prostředí (odlišná kvalita vody a výkyvy teploty vody), zvláště často se setkáváme s těmito problémy u rybníčků s příliš hustou rybí osádkou, které jsou silně zatěžovány. Obranyschopnost rybího organismu oslabují také nekvalitní krmiva, prodávaná kupř. v průhledných obalech nebo rozvažovaná. Světlo a přístup vzduchu ničí vitamíny a rozkládají živiny. Preventivní použití sera cyprinopur chrání ryby před virémií. Kvalitní a včasné zahájení krmení je dalším preventivním krokem. Krmiva sera KOI SPIRULINA, sera KOI ROYAL a sera goldy můžete použít již při teplotě vody 8o C. Krmivo nechtě nasáknout vitamínovým preparátem sera KOI 0615b.jpg (11341 bytes)MULTIVITAMIN a po 2 - 3 minutách jej zkrmte. Posílit a zvýšit vitalitu vašich ryb po zimním odpočinku můžete také cíleným užíváním sera activant. Pokud jarní virémie propukne, použijte léčebné krmivo sera KOI BAKTO TABS. Velmi účinná léčebná látka nifurpirinol je strávena a zasáhne přímo ohniska nemoci uvnitř těla. Je-li Váš rybníček příliš přerybený, instalujte do něj dodatečně přídavné filtrační patrony k sera Teichfilter (rybníkovému filtru). Rybí osádku zredukujte na množství, odpovídající velikosti vašeho rybníčku
Ryby jsou napadeny cca 5 mm velkými, oválnými parazity, nebo se na nich objevují drobné zakrvavělé vpichy.
0614b.jpg (7624 bytes)Původcem tohoto onemocnění jsou drobní parazité (tzv. kapřivci). Účinným prostředkem, který spolehlivě zbaví vaše ryby těchto nevítaných hostů je sera cyprinopur (návod k použití najdete na příbalovém letáku).
Ryby jsou napadeny parazity (bílé tečky na kůži, šedavý zákal kůže)
0615d.jpg (9014 bytes)V každém jezírku je řada parazitů, kteří rybám neublíží, pokud jsou ryby v dobré kondici a zdravé, ve chvíli, kdy jsou ryby oslabeny, mají poškozený kožní sliz, nebo jsou stresovány, mohou být těmito parazity napadeny. Na kůži se objeví bílé tečky, nebo se kůže potáhne šedavým slizem. Což vždy signalizuje invazi cizopasníků. Dalšími příčinami onemocnění může být velké množství čerstvé vody (silné deště), snížená kvalita vody, nebo špatná výživa s malým obsahem vitamínů, sera omnisan je prostředek, který do několika dnů spolehlivě parazity zničí.
Ryby jsou napadeny plísní (onemocnění se projevuje zaplísněnými místy, nebo bělavými, vatovitými skvrnami na kůži ryb)
0615c.jpg (10945 bytes)Odolnost ryb proti plísňovým onemocněním snižují opět kolísající teplota a příliš mnoho ryb v rybníčku. Poškození pokožky ryb například při lovení, nebo manipulaci s nimi, bývá obvykle počátkem vzniku plísňového onemocnění. Pomocí prostředků sera omnisan nebo sera mycopur plísňová onemocnění úspěšně zlikvidujete, dodržujte návod k použití na příbalových letácích. Objeví-li se zaplísnění na těle ryby ve větší ploše, doporučujeme provést její léčbu v karanténním akváriu. Vzhledem k tomu, že drobná poranění a následné onemocnění jsou nejčastěji důsledkem příliš husté rybí osádky, doporučujeme ji redukovat na přijatelné množství a rovněž zvýšit výkon filtru v rybníčku.
Ryby se chovají nepřirozeně
0615b.jpg (11341 bytes)Voda v jezírku je kvalitní, ryby se neotírají o dno a na první pohled jim nic nechybí, v takovém případě se pravděpodobně jedná o vnitřní bakteriální onemocnění. Ryby jsou apatické, polehávají na dně, někdy i na boku., Některé přestávají přijímat j potravu, což je jasným, příznakem onemocnění. Jen, málokdy se stane, že onemocní všechny ryby najednou. Často nemoc napadne pouze jeden druh v jezírku. Pozor, bakteriální onemocnění je velmi nakažlivé! Velmi rychle začněte ryby léčit přípravkem sera KOI BAKTO TABS.
Ryby mají pootevřená žábra, těžce dýchají a otírají se o podklad
0615e.jpg (9083 bytes)Tyto příznaky jsou typické pro žaberní a kožní parazity. K ošetření ryb použijte sera mycopur v kombinaci se sera ectopur dle návodů na příbalových letácích. Pokud nedojde ke zřetelnému zlepšení zdravotního stavu vašich ryb do tří dnů, použijte rovněž dle návodu na příbalovém letáku prostředek sera omnisan.
0614c.jpg (4297 bytes)    žábrohlíst (mikroskopický snímek)

  

5. Sera informace o vodě

Jak testovat vodu a kontrolovat důležité parametry vody?
Vodu v jezírku je nutno kontrolovat pravidelně, abychom zjistili včas zhoršující se parametry vody a tím mohli předejít růstu řas a onemocněním ryb. I nezkušený chovatel může používat k měření vody testy firmy sera. Měření je velmi jednoduché, výsledek zjistíme dle počtu kapek činidla a měnící se barvy měřené vody. Porovnáním barvy roztoku s barevnou tabulkou snadno určíme výsledek.

  

5.1 Jak vzniká tvrdá voda
Prochází-li dešťová voda půdou bohatou na vápník a minerální látky, uvolňují se do vody následující látky:
    Calcium                                  Uhličitany
+ Magnesium             a            + Hydrouhličitany
= celková tvrdost (GH)           = Uhličitanová tvrdost (KH)

Ideální hodnoty pro péči o ryby ve Vašem rybníčku leží mezi l0-l2°dGH a 5 - l0°dKH
                               0616a.jpg (15679 bytes)
Takto jednoduše změříte tvrdost vody i její ostatní hodnoty:
Celková tvrdost (GH)
Počet kapek sera gH testovací reagence obsažené v gH testu, které potřebujete k tomu, aby se barva měřeného vzorku změnila z červené na zelenou, odpovídá počtu stupňů celkové tvrdosti ve °dGH.
Uhličitanová tvrdost (KH)
Počet kapek sera kH testovací reagence obsažené v kH testu, které potřebujete k tomu, aby se barva měřeného vzorku změnila z modré na žlutou, odpovídá počtu stupňů uhličitanové tvrdosti ve °dKH.
5.2 Jak vzniká kyselá, nebo zásaditá voda
Výrazem pro to, zda voda reaguje kysele, nebo zásaditě je tzv. pH hodnota. Čím je voda kyselejší, tím nižší je pH hodnota. Naopak pH hodnota je tím vyšší, čím je voda zásaditější. Škála pH hodnoty se pohybuje v rozmezí od 0 (silně kyselá) do 14 (silně zásaditá). Neutrální voda má pH hodnotu 7 stupňů, vodovodní voda je upravována pro potřeby obyvatel na tzv. pitnou vodu, která je obvykle slabě alkalická, pH hodnota v rozmezí (7,5 - 8,5). Kyselejší voda by poškozovala vodovodní řád.   
    
Následující obrázky jsou důležité především pro ty majitele rybníčků, kteří používají pro napuštění a výměnu vody vlastní studnu.
      0617a.jpg (26942 bytes)       0617b.jpg (27560 bytes)
Hodnota pH dešťové vody se pohybuje nejčastěji pod 5 stupni, ale také, kupř. v oblastech s kyselou půdou, až kolem 3,5 pH. Prostupuje-li dešťová voda půdou, která obsahuje rašelinu, uvolňuji se do ní navíc ještě huminové kyseliny. Voda ve studni pak reaguje silně kysele. Naopak prostupuje-li dešťová voda silně vápenitou půdou, jsou obsažené kyseliny vázány a voda je pak následně tvrdá a alkalická, neboli zásaditá. Příliš nízká pH hodnota (vysoký obsah kyselin) je pro ryby i rostliny právě tak škodlivá, jako příliš vysoká pH hodnota (vysoký obsah zásaditých látek). Pro rybníkové ryby i rostliny je optimální rozmezí pH mezi 7,0 až 7,5. Pamatujte si prosím: při hodně silném dešti (cca 15 minut) se do Vašeho rybníčku dostane během krátké doby velké množství vody s hodnotou pH kupř. 3,5. Pokud chcete ochránit ryby ve Vašem rybníčku před škodlivými účinky takovéhoto kyselého deště, je nutné neprodleně po takovém lijáku upravit vodu regulátory sera KOI PROTECT, případně sera pH-plus. V této souvislosti Vám připomínáme, nezapomínejte na pravidelnou kontrolu uhličitanové tvrdosti a její zvyšování v případě potřeby.
  
Hodnotu pH změříte velmi jednoduše:
Do odměrky si připravte 5 ml bazénové vody. Po přidání 4 kapek sera pH-Testu porovnáte barvu měřeného vzorku s barvou na přiložené tabulce. Rychlejší a přesnější měření můžete provést přístrojem sera kombinovaný pH-metr a konduktometr. Jestliže je pH hodnota vody trvale vyšší než 7°, doporučujeme kontrolovat hodnoty amonium/amoniaku se sera Ammonium/Ammoniak-Test.
Jak lze správně uptavit hodnotu pH:
V každém případě musíte zkontrolovat nejprve pomocí sera kH-Test hodnotu uhličitanové tvrdosti vody, případně ji zvýšit regulátorem sera GH-KH plus na 5 - l0°dKH. Stabilní a lehce kyselé prostředí připravíte za pomoci regulátoru sera teichmorena a rašelinového granulátu sera BioTorfgranulát. Pokud potřebujete provést větší zásah, použijte regulátory pro zvýšení nebo snížení pH sera pH-plus, nebo sera pH-mínus.
  
5.3 Co dělat, když nefunguje bakteriální čištění vody
V rybníčku se o likvidaci odpadních látek a výkalů starají především bakterie. Je-li však porušen proces odstraňování odpadních látek, zvyšuje se ve vodě velmi rychle procento škodlivých látek. Amoniak a nitrit jsou pro ryby velmi jedovaté látky, nitrát podporuje růst a bujení nežádoucích řas.
 
Z naměřené hodnoty koncentrace amonium/amoniaku a hodnoty pH lze stanovit množství volného a velmi jedovatého amoniaku dle tabulky, kterou obsahuje balení sera Ammonium/Ammoniak-Test. Přítomnost volného amoniaku ve vodě vyšší než 0,2 mg/l je pro ryby životu nebezpečná a je tedy nutné provést okamžitou výměnu vody.
 
Sera Nitrit-Test Vám ukazuje, zda je kvalita vody dobrá, ještě přijatelná, nebo zda je již škodlivá. Naměříte-li koncentraci nitritu vyšší než 0,5 mg/l je nutné provést okamžitě částečnou výměnu vody, neboť při dalším zvyšování koncentrace nitritu ve vodě roste akutní nebezpečí pro Vaše ryby.
 
Podle barevné stupnice v ser Nitrat-Testu zjistíte koncentrac nitrátu ve vodě. Koncentrace od 50 mg/l je škodlivá pro ryby (zvláště potéry a mladé rybky) a rovněž výrazně podporuje růst řas.
  
Koncentraci fosfátu ve vodě určíte pomocí sera Phosphat-Test. Koncentrace fosfátu přes 1 mg/l velmi silně podporuje růst řas.
 
Snižující se hladinu kyslíku ve vodě velmi snadno, během jedné minuty, zjistíte se sera Sauerstoff-Test. Minimální hodnota kyslíku ve vodě je 4 mg/l O2. Pokud je hodnota kyslíku nižší použijte okamžitě sera oxypur, který ihned a dlouhodobě vylepší kyslíkový režim vody. Doporučujeme zvětšit cirkulaci vody v jezírku, čímž trvale zajistíte prokysličení vody.
 
Pro běžnou praxi Vám k určení hodnot gH-, kH-, pH a nitrit-Test poslouží souprava základních testů sera aqua-test set.
  
Jak funguje látková přeměna:
0619c.jpg (21892 bytes)Látky bílkovinového původu (zbytky krmiva, rybí výkaly apod.) jsou rozkládány bakteriemi. Následně vzniká podle pH hodnoty nejedovaté amonium nebo jedovatý amoniak. Při pH hodnotě pod 7 vzniká výhradně amonium, čím jsou hodnoty pH vyšší tím narůstá také koncentrace amoniaku ve vodě.


Nitrosomonas bakterie přeměňuji amonium/amomak a kyslík na nitrit
  
  
  
  
Nitorobacter bakterie přeměňují nitrit a kyslík na nitrát.
 
  
 
Pro snižování a a udržení nižších hodnot nitrátu a fosfátu ie důležité osázet rybníček dostatečným množstvím rostlin, které rostou Jak pod vodní hladinou, tak v bahnitých zónách rybníčku, zvláště vhodné jsou rychle rostoucí druhy rostlin např Ceratophyllum demersum  

  

6. Filtrační systém
Dle velikosti jezírka můžete zvolit optimální variantu kombinace sera filtrační nádoby, čerpadla a sera Pond UVC-Teichklarer (UV-C lampy). Sera Bio-Teichfilter (Bio rybníkové filtry) čistí vodu dvěma způsoby - biologicky a biomechanicky. Filtrační nádoby sera jsou již vybaveny filtračními médii. Pro zvýšení biologické účinnosti filtrace doporučujeme přidat do všech typů filtrů sera siporax pond (bílé válečky) viz obrázek. Na všechny přípojky k filtrům lze nasadit hadice různých rozměrů.
0622a.jpg (5791 bytes)           0622b.jpg (10446 bytes)
  
Sera Bio rybníkové filtry jsou vyráběny ve třech velikostech pro jezírka o obsahu 5000, 8000 nebo 10000 litrů vody. sera Bio rybníkové flitry jsou vybaveny: bio-molitanovou deskou, bio "válečky", vodostavem a dvěmi přípojkami na hadice, účinnost filtru zvýšíte přidáním sera siporax pondu do filtrační nádoby (viz obrázek).
0623a.jpg (27284 bytes)
Sera 3-Kammer-Biofilter (3 komorový bio filtr) je vhodný především pro jezírka o obsahu 10000 -15000 litrů vody, v kterých jsou chovány koi kapři, čištění filtru od usazenin a špíny je možno provádět bez manipulace s filtračními médii, sera 3 komorový bio filtr obsahuje: filtrační umělohmotné plástve, desku z bio-molitanu a lávové kameny, účinnost filtru můžete zvýšit přidáním sera siporax pond do třetí filtrační komory (bílé válečky). 
  
Při použití sera Pond UVC-Teichlarer (UV-C lampy) docílíte křišťálovou a biologicky čistou vodu
Nechtěné plovoucí řasy (neprůhledná zelená voda) a nemoci způsobené bakteriemi jsou ničeny UV-C zářením, sera Teichfilter (rybníkové filtry) odumřelé řasy snadno odfiltrují. Sera UV-C lampy jsou vyráběny v několika velikostech pro různě velká jezírka.
     0623b.jpg (12382 bytes)

  

7. Údržba jezírka v různých ročních obdobích
  
JARO
S prvními teplými slunečními paprsky nadešel čas pro jarní úklid Vaší zahrady a také rybníčku. Ten potřebuje z jara (březen/duben) mimořádnou pozornost. Chcete-li se po zbytek roku těšit z křišťálově čisté vody a zdravých ryb, pak jsou skutečně jarní úklid a údržba nezbytné.
  
Březen
0624b.jpg (8618 bytes)Testování vody:
Měřte kvalitu vody s testy sera. Podrobnější informaci naleznete v kapitole "sera informace o vodě"
Posílení ryb po přezimování:
Dosahuje-li již teplota vody stabilně přes 8°C, začněte krmit ryby lehce stravitelnými druhy krmiv. (sera KOI SPIRULINA a sera KOI ROYAL pro koi kapry a ostatní velké ryby v rybníčku, sera KOI JUNIOR pro mladé koi a kupř. sera stór perlets pro jesetery, sera goldy pro nej­menší rybky v rybníčku). Vitalitu a dostatečné množství vitamínů pro ryby zajistíte přidáním preparátů sera KOI MULTIVITAMIN, nebo sera activant. Bližší informace o krmení ryb naleznete v kapitole "Přírodní krmiva pro vaše bazénové ryby"
0624a.jpg (15636 bytes)Prevence a boj s nemocemi ryb:
Nejdůležitější jsou preventivní opatření proti jarní virémii. Chcete-li potlačit tuto nemoc před vypuknutím, použijte plnou dávku sera cyprinopur a třikrát toto přeléčení opakujte v týdenním rytmu, současně proveďte vitamínovou kúru. 3 kapky sera KOI MULTIVITAMIN nakapejte na jednu krmnou dávku, nechejte 10 minut v chladu vsáknout. Takto obohaceným krmivem krmte jeden týden. Jestliže ryby přesto onemocní (viz kapitola "Jak postupovat, když ryby onemocní"). Po zjištění nemoci je nutno okamžitě zahájit léčení i na úkor ostatní údržby jezírka!
0625a.jpg (8680 bytes)Jarní úklid jezírka (pouze, je-li teplo fc ta vody nad 12°C) a péče o vodu:
Odstraňte napadané listí, odumřelé části rostlin a kaly. Vyměňte asi jednu třetinu vody. Práce provádějte velice opatrně, protože ryby jsou ještě nepohyblivé a jsou snadno zranitelné, čerstvou vodu upravte dvojitou dávkou sera KOI PROTECT v kombinaci se sera teichmorena (zohledněte celkové množství vody).
Preventivní opatření proti přemnožení řas:
Používáním regulátorů sera KOI PROTECT a sera teichmorena spolu se sera BioTorfgranulát účinně omezujete růst volných řas a zajištujete biologicky čistou vodu. Další možná opatření naleznete v kapitole "Jak postupovat proti řasám?"
Hnojení:
sera florenette T dodává Vašim rostlinám všechny potřebné a důležité živiny a tím umožňuje jejich zdravý růst a syté vybarvení listů. Jak často a kolik hnojiva budou Vaše rostliny potřebovat se dočtete v příbalovém letáku každého balení hnojiva.
Celková a uhličitanová tvrdost:
Tvrdosti vody jsou určující pro stabilitu pH. Celková tvrdost by měla být nanejvýše dvojnásobkem uhličitanové tvrdosti. Pokud je přechodová tvrdost nižší, bude hodnota pH velmi kolísat. Důsledkem toho jsou ryby ve stresu. Proto je nutné, aby obě tvrdosti byly pravidelně sledovány sera gH-Testem a sera kH-Testem. Tvrdosti lze upravovat přípravkem sera GH-KH plus.
Kyslík:
Vyčistěte rybníkový filtr. Pokud je sera Teichfilter (rybníkový filtr) rychle znečištěn a klesne průtok vody, nebo pokud se se sera Sauerstoff-Test měřená hodnota kyslíku blíží k 4 ml/l, doporučujeme zvětšit filtr. Více informací o této problematice naleznete v sera rádci "Jak si vybuduji svůj zahradní rybníček", v naléhavém případě může být hladina kyslíku zvýšena přípravkem sera oxypur.
  
Duben
Testování vody: viz březen
Péče o vodu:
Nezapomeňte vždy po silném dešti upravit vodu v rybníčku podle návodu na příbalovém letáku pomocí regulátoru sera KOI PROTECT. Je-li osádka v rybníčku příliš hustá, provedte částečnou výměnu vody.
Hnojení: viz březen
Celková a uhličitanová tvrdost: viz březen
Pravidelné krmení:
se sera KOI SPIRULINA, sera KOI ROYAL, sera KOI JUNIOR nebo sera goldy
  
Květen
Testování vody: viz březen
Péče o vodu: viz duben
Hnojení: viz březen
Celková a uhličitanová tvrdost: viz březen
Úklid:
Průběžně odstraňujte odumřelé části rostlin a listy
Krmení:
Malé koi kapry a jeseny krmte se sera KOI JUNIOR, dospělé koi kapry se sera KOI SPIRULINA, sera KOI ROYAL a sera KOI COLOR. Ostatní ryby krmte sera bioflakes, sera biogranulat; sera mix royal. Zlaté karasy krmte sera goldy, sera goldy Color a sera goldy Royal. Dbejte na dávkování uvedeném na obale.
Další informace naleznete v kapitole "Přírodní krmiva pro vaše bazénové ryby"
  
  
LÉTO
V létě roste a prospívá všechno živé jak v zahradním rybníčku, tak i v jeho okolí. Bohužel se také v tomto ročním období silně přemnožují díky delší době slunečního osvitu a bohaté nabídce živin řasy. Doporučujeme Vám proto mimořádně pečlivě kontrolovat kvalitu vody.
  
Červen
Testování vody:
Parametry vody v jezírku se velmi rychle mění díky velké koncentraci živých organismů, v kapitole "sera informace o vodě" vysvětlujeme, jak je snadné s testy sera kontrolovat kvalitu vody a jak můžete pomoci životu pod hladinou.
Péče o vodu: viz duben
Preventivní opatření proti přemnožení řas:
Plovoucí řasy můžete biologicky zničit přípravkem sera crystal. Nezapomeňte se přesvědčit, zda je hodnota KH na odpovídající výši, zvyšte proudění vody, nebo vodu provzdušněte. Z jezírka odstraňte odumřelou řasu. zamezíte tak znečištění vody rozkládajícími se řasami. Najděte místo, kde se řasy usazují a ty pak odstraňte sítkou, pravidelně čistěte filtr. Vláknitou řasu zlikvidujete se sera teichclear. Dodržujte návod k použití. Více informací naleznete v kapitole "Jak postupovat proti řasám"
Celková a uhličitanová tvrdost:
Uhličitanová tvrdost se mění bujným růstem řas a rostlin. Vysoké nároky na oxid uhličitý vyvolávají tzv. "bio­logické odvápnění vody".
Hnojení: viz březen
Úklid: viz květen
Krmení: viz květen
  
Červenec
0628a.jpg (27983 bytes)Testování vody: viz březen
Preventivní opatření proti přemnožení řas: viz červen
Celková a uhličitanová tvrdost: viz březen
Hnojení: viz březen
Péče o rostliny:
Silně a bohatě se rozrůstající rostliny zkraťte, pamatujte, že i ostatní potřebují dostatek místa. Pozor, aby na hladině plovoucí rostliny neporostly po celém rybníčku. Bránily by ostatním v přístupu slunečního světla. Všechny uhynulé listy i rostliny průběžně odstraňujte.
Krmení: viz květen
Během velmi horkých dnů krmte velmi opatrně a šetrně sera bioflakes, nebo sera biogranulat. Obě tato krmiva jsou velmi lehce stravitelná.
Péče o vodu:
Pravidelně doplňujte do rybníčku odpařenou vodu, vždy upravenou pomocí sera KOI PROTECT regulátory, řidte se návody k upotřebení na příbalovém letáku. Proveďte částečnou výměnu vody ve vašem rybníčku podle hustoty rybí osádky.
Čistění rybníkového filtru:
Jakmile znatelně poklesne výkon filtru, je třeba jej vyčistit a potě biologicky aktivovat pomocí sera KOI BIOCLEAR.
Pozor na onemocnění ryb:
Pozorujte Vaše ryby pečlivě a pravidelně. Máte-li podezření, že není některá zcela v pořádku, přečtěte si prosím kapitolu "Jak postupovat, když ryby onemocní?" Naleznete zde popis příznaků nejznámnějších onemocnění studenovodních ryb, průběh nemoci a způsob léčby.
  
Srpen
Úklid a péči o rybníček a jeho obyvatele je třeba i v tomto měsíci provádět shodně jako v červenci.
  

PODZIM
Již od podzimu je třeba začít s přípravou ryb i rostlin ve Vašem rybníčku na zimní období. Jen tak jej mohou překonat ve zdraví.
  
Září
Stejnou péči, kterou jste rybníčku a jeho obyvatelům věnovali v měsíci červenci je třeba opakovat i v září.
Krmení:
začněte zkrmovat sera KOI SPIRULINA, sera KOI ROYAL a sera goldy. Jako přípravu na zimu zahajte vitamínovou kúru. 3 kapky sera KOI MULTIVITAMINU nakapejte na krmivo, nechejte 10 minut v chladu vsakovat. Takto obohaceným krmivem krmte jednou až dvakrát týdně. Tím budou vaše ryby dostatečně posíleny pro následující zimní období.
  
Říjen
0630a.jpg (25562 bytes)Péče o rostliny:
v některém hezkém podzimním dnu ostříhejte rákosí jak v jeho okolí, tak i v rybníčku pod úroveň hladiny. Odstraňte pak z rybníčku všechny listy, odumřelé části rostlin a ostatní nečistoty. Rozkladem organických nečistot se výrazně zhoršuje kvalita vody. Rostliny jako je rákosí, nebo jim podobné, které zůstaly pod vodní hladinou zabezpečují i v zimě pro přezimující obyvatele Vašeho rybníčku důležitý kyslík.
Výměna vody:
Proveďte velkou výměnu vody, přibližně 2/3 obsahu jezírka. Dno vyčistěte od listí a kalu. Nejlépe tzv. "vodním luxem". Čerstvou vodu upravte jednou až jednou a půl dávky sera KOI PROTECT a sera teichmorena.
Krmení a vitamínová kúra:
v tomto měsíci je důležité posilovat ryby kvalitním, ale lehce stravitelným krmením, aby snáze překonaly období zimního klidu. Tak dlouho, dokud bude teplota vody přesahovat 8°C, je třeba krmit ryby podobně jako v měsíci březnu.
  
Listopad
0630b.jpg (27861 bytes)Příprava přezimování
(1):
Pokud ryby v jezírku přezimují a vy ponecháte sera Teichfilter (rybníkový filtr (fontánu)) v chodu, zabráníte tím zamrznutí části hladiny. Nákres na (vi ZIMA) vám pomůže jak máte filtr nebo čerpadlo instalovat. V žádném případě led neprosekávejte!
(2): Jestliže je vaše jezírko mělčí než 1 m doporučujeme, aby vaše ryby přezimovaly v co největším akváriu. Teplota vody v akvárii by měla být v rozmezí 14 až 18°C, ale v žádném případě nesmí být vyšší. Více informací o optimální hloubce jezírka obdržíte v sera rádci "Jak si vybuduji svůj zahradní rybníček".
Péče o vodu:
Vodu ošetřete pomocí regulátorů sera KOI PROTECT. Tato péče je zvláště důležitá pokud necháte ryby přezimovat v rybníčku (viz.měsíc duben).
  

ZIMA
V zimě odpočívá rybníček stejně jako ostatní příroda v pokojném zimním spánku. Je-li rybníček dostatečně hluboký (minimálně 1 m) a pokud jste jej na podzim připravili podle naší rady na dlouhé zimní období, pak věřte, že není důvod, aby jeho obyvatelé nepřečkali dobře zimu.
  
Prosinec, leden, únor
0631a.jpg (52728 bytes)Přezimování:
Jedinou vaší zimní povinností je udržet část hladiny nezamrzlou. Pomůže vám sera Teichfilter (rybníkový filtr) W1500, nebo čerpadlo od filtru. Výtokovou trysku umístěte přímo pod hladinu vody, pohyb vody tak zajistí, že část hladiny nezamrzne. v žádném případě neprosekávejte led! Ryby by mohly být hlukem rušeny, dostanou se do stresu, spotřebovávají více kyslíku a je ohroženo jejich přežití. Rybníkový filtr nebo čerpadlo nesmí být umístěno v nejhlubší části jezírka. Teplá voda ode dna by se promíchala se studenou vodou od hladiny a ryby by uhynuly na podchlazení. Optimální uspořádání bazénové techniky je popsáno v sera rádci "Jak si vybuduji svůj zahradní rybníček".

  

8. Jak chovat koi kapry
Radu, jak vybudovat a zařídit rybníček pro koi kapry naleznete v sera rádci "Jak si vybuduji svůj zahradní rybníček".
 
Koi kapři jsou velmi často nazýváni "králi zahradních rybníčků". Ten, kdo se o tyto nádherné a přítulné ryby tochu blíž zajímá, velmi rychle porozumí nadšení skutečných milovníků a fandů koi kaprů. Při dobré péči dorůstají koi kapři značné velikosti (přes 1 metr délky) a také značného stáří (přes 70 let). Dobrou péčí se rozumí kromě dostatečně velkého rybníčku také:
• krmení vysoce kvalitními, druhově odpovídajícími krmivy
• optimální kvalita vody
• prevence onemocnění související se svědomitou a odpovídající péčí o kvalitu vody, spolu s pravidelným pozorováním ryb
• správné přezimování.
  
Teplota
Oproti divoké formě kaprů, žijících ve volné přírodě, potřebují koi kapři k tomu, aby zůstali aktivní a čilí vodu poněkud teplejší. Ideální teplota je mezi 18 a 25°C. Mnohé rybníčky pro koi kapry jsou proto vytápěné a teplota vody kolem 20°c je v nich udržována i během zimního období.
Samozřejmě mohou být koi kapři chováni i v nevytápěných rybníčcích, v tomto případě je třeba, aby mohli koi v období od pozdního podzimu až do časného jara přezimovat na dně rybníčku.
Až když přesáhne z jara teplota vody 8° C, můžete opět začít s pravidelným krmením Vašich ryb.
  
Krmení
0633a.jpg (13693 bytes)Po dlouhém zimním spánku jsou koi kapři velmi zesláblí a musí za každou cenu dostat vysoce energetické, snadno stravitelné krmivo. Nejvhodnější je sera KOI SPIRULINA. Mladí kapři by měli dostat sera KOI JUNIOR nebo sera KOI ROYAL MINI. Na krmivo doporučujeme nakapat sera koi multivitamin .
Se stoupající teplotou vody doporučujeme začít střídat krmivo sera KOI SPIRULINA, sera KOI ROYAL a sera KOI COLOR.
Krmte několikrát denně úsporným způsobem (vždy jen takové množství, které ryby zkonzumují během několika málo minut).
V horkých letních dnech, kdy překročí teplota vody 25°C, je třeba krmit velmi opatrně a úsporně, opět v několika dávkách denně. Ideálním krmivem v tomto období je kupř. sera KOI ROYAL nebo sera KOI COLOR.
Na podzim, kdy začne opět klesat teplota vody, je ten pravý čas začít vaše ryby připravovat na období zimního klidu. Začněte opět krmit větším podílem vydatných krmiv sera KOI SPIRULINA a sera KOI ROYAL, které před zkrmením necháte nasáknout vitaminovým preparátem sera KOI MULTIVITAMIN. Pomůžete tím Vašim kapříkům získat dostatečnou rezervu sil k překonání dlouhé zimy.
Poklesne-li teplota vody pod 8°C, nesmíte koi kapry v žádném případě dál krmit, i kdyby potravu přijímali. Při takto nízké teplotě vody zůstává potrava neztrávená v trávicím traktu, což pochopitelně rybám škodí, v rybníčku, který je celoročně vytápěný, musí být ryby krmeny celoročně.
Uhličitanová tvrdost
Ideální uhličitanová tvrdost pro kol kapry i ostatní bazénové ryby je 5 - 10o dKH . Tato tvrdost stabilizuje hodnotu pH a tím vytváří optimální podmínky pro vaše ryby. Více informací o měření a zvyšování uhličitanové tvrdosti naleznete v kapitole "sera informace o vodě"
  
Kyslík
Jelikož koi kapři potřebují více kyslíku než zlatí karásci, je důležité, aby v jezírkách stavěných pro koi kapry byly dodrženy některé zásady.
 
• Jezírko pro koi kapry umístěte tak, aby do něho nemohlo padat listí a jehličí. Tlející listy spotřebovávají kyslík, který pak kaprům chybí, zvýší-li se teplota vody, obsah kyslíku klesá. Protože koi kapři spotřebovávají při trávení velmi mnoho kyslíku z vody, musíme výše uvedenému jevu předcházet.
 
• Rybníček nesmí být přerybený. Do nově vybudovaného rybníčku vysaďte jen málo ryb, nezapomeňte na jejich očekávanou velikost v dospělosti.
  
• Krmte úsporně. Pamatujte, že nadměrným krmením znečišťujete vodu a současně podporujete přemnožení řas.
 
Doporučujeme pravidelně kontrolovat obsah kyslíku se sera Sauerstoff-Test. Pokud voda neobsahuje potřebné množství kyslíku, použijte okamžitě sera oxypur. Je samozřejmé, že musíte zjistit příčiny nedostatku kyslíku a odstranit je.
  
Preventivní opatření proti onemocnění
Vaše koi kapry musíte pravidelně pozorovat, nejlépe během krmení, vedle zjevných příznaků (poranění, nafouké břicho, zakrvavělá místa, nebo vředy, bílé tečky, parazité) sledujte především chování vašich ryb. Každá změna (např. apatie u jinak živých ryb) je zřetelným varovným signálem, využívejte k pozorování ryb především času, kdy je krmíte. Ryby vyplouvají až k hladině a jsou tedy dobře vidět.
 
Případné následující vyšetření, jako například kožní stěr, musí být proveden jen na základě skutečně opodstatněného podezření! Občas se setkáváme s radou, provádět pravidelně tzv. rutinní stěry. Toto doporučení nelze přijmout bez výhrad. Pravdou je, že při lovení ryb dochází nutně k jejich stresování a také je zde velmi vysoké riziko poranění.
 
Bližší informace o nemocech ryb hledejte v sera rádci "Víte jak uzdravíte své ryby?"